Maris fitness

Maris Lember

Kõndimine on seda väärt! Nii mõjutab kõndimine sinu vaimset ja füüsilist tervist.

Kõndimine on seda väärt! Nii mõjutab kõndimine sinu vaimset ja füüsilist tervist.

Kõndimine on olnud osa minu igapäevast rutiini juba üle 12 aastat. See on hetk minule, enda mõtetes, mis lõõgastab ja samas tugevdab minu tervist, parandab füüsilist vormi. Samas mina käin pidevalt kõndimas ka sellepärast, et kõndimine aitab hoida kehakaalu tasakaalus. Kuid pean siiski ütlema, et rohkem tähtsam osa minu jaoks on vaimne rahulolu, mis tekib kõnni ajal ja peale seda. 

Eriti siis kui käin teen seda õhtu hilja ja hommikul vara. Vaimselt kõige lõõgastavam minu jaoks on kõndida võimalikult vaikuses, kus autod veel nii palju ei sõida ja inimesi väga palju ei liigu. Üks olulisemaid asju mida naudin on see vaikus, looduse hääl ja lõhnad mida on eriti hästi võimalik tunnetada vara hommikul ja hilja õhtul. Karged hommikud ja õhtud rahustavad ja kosutavad. Vahel saab nautida vihmasabinat ja vahel kauneid päikesetõuse. Väikesed, aga üllatavalt toredad asjad!

Samas jällegi sama tunnet ma ei saa kui kõnnin jooksulindil jõusaalis, vaid just nimelt VÄLJAS LOODUSES. Pean enda elus oluliseks nautida loodust ja neid väikeseid asju, mis aitavad vaimset ja füüsilist tervist hoida ja mis on täiesti tasuta!

Päeva alustamine kõndimisega võib olla väga meeldiv liikumisvõimalus kas siis jõutreeningu lisaks või ainsana treeninguna. 

Mina soovitan just nimelt hommikused kõnnid igapäevaelu osaks võtta!

Päeva alustamine jalutuskäiguga võib anda teile kogu päevaks lisaenergiat. Eriti tõstab energiatunnet õues käimine. Uuringud näitavad, et täiskasvanud, kes kõndisid 20 minutit väljas, tundsid end energilisemalt kui need, kes kõndisid 20 minutit siseruumides.

Hommikune jalutuskäik võib tõsta enesehinnangut ja tõsta tuju, samuti vähendada stressi ja ärevust. Tänu hommikusele jalutuskäigule saad koheselt oma päeva aktiivselt alustada. Tihti meie kohustused näiteks töö- ja perekond võtavad meie päevast kõige suurema tüki ja peale seda nagu enam ei ole jõudu ega jaksu kehalist tegevust teha, kuid kui alustad hommikut jalutuskäiguga, oled koheselt õnnestunud ja juba enne päeva algust täitnud osa või täielikult oma päevasest aktiivsusest.

Kui sinu eesmärk on kaalust alla võtta, on hommikused jalutuskäigud suurepärane täiendus igapäevaelule. Aktiivne elustiil koos tervisliku toitumisega võib aidata teil eesmärkidele lähemale jõuda.

Kui soovid tugevdada eelkõige lihaseid, tuleks kombineerida lihaseid tugevdavaid liigutusi kõndimisega, nagu kükid või hüpped, või alternatiivselt eelistada kõnnimarsruudil mäkke või treppe.

Hommikune jalutuskäik võib parandada keskendumisvõimet ja selgitada mõtteid. Mõtle kui palju rohkem on sul anda endast oma lähedastele ja kohustustele kui tunned ennast paremini läbi kõndimise. Kõik sinu lisaks saavad sellest panusest osa!

Kõndimine võib aidata teil öösel paremini magada. 2017. aasta uuringus vaadeldi vanemaid täiskasvanuid vanuses 55–65 eluaastat, kellel oli raskusi öösel uinumisega või kerge unetusega. Need, kes tegid trenni hommikul, tundsid, et nende une kvaliteet oli parem võrreldes nendega, kes tegid trenni õhtul. Vaja on rohkem uuringuid, et välja selgitada, miks võib hommikune treenimine olla une jaoks parem kui õhtune treenimine.

Lisaks kui alustate oma päeva jalutuskäiguga, juba tunnedki õnnestunud ja positiivset tunnet, mis aitab ka päeva jooksul teha toitumises tervislikumaid valikuid. Selge on see, et väsinuna haarad kõike ebatervislikku ja toite, mis ei ole kõige parem valik. Kuid energilisena ja vaimselt uhkena tahad rohkem tervislikumaid valikuid teha.

Minu arust kõndimine on eriti hea, sest see sobib absoluutselt kõigile, olenemata vormist. See on mõnus ja õrn treeningvorm.

Hommiku kõndimine on teadagi paljudele alguses probleemne asi, sest tahaks ju magada ja niigi pead vara ärkama. Kuid kui päriselt mõelda, kas pool tundi varem ärgata on tegelikult takistus? Kas tegelikult oled värskem ja puhanum kui magad kõndimise asemel pool tundi kauem. Ma julgeks öelda, et pigem ei ole, sest võite ju õhtul minna pool tundi varem magama ja kõndima minna peaaegu otse voodist ja alustada hommikused toimingud koheselt peale seda.

Miks ma tegin selle väljakutse ja mis on selle eesmärk?

Otsustasin selle väljakutse teha selleks, et aidata inimesi tagasi muutuma aktiivsemaks. Uuesti alustada liikumist on kohati üksi keeruline, aga koos teistega või osaleda väljakutses annab motivatsiooni juurde. Selle väljakutse eesmärgiks ongi tuua inimeste ellu aktiivsus, mis jääks neile, kui tavaline osa päevast. 

Lisa kommentaar

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi