Maris fitness

Maris Lember

TREENING, TOITUMINE JA KONTROLLI VAJADUS

Täna arutleme teemal, mille üle olen viimasel ajal palju mõelnud ja mille kohta on ka palju küsitud. TEEMA MIS ON HETKEL MINU ELUS KA AKTUAALNE. Teema, mis on tõeliselt isiklik ja mida pole minu jaoks kõige lihtsam avada. Seega on teemaks kontrollivajadus, just seoses treeningu ja toitumisega. Tõesti on raske kõiki mõtteid sõnadesse panna ja veel ühte teksti mahutada, aga hetkel tunnen, et suudan mõned mõtted juba välja tuua ja loodan väga, et see võiks tekitada mõtteid ka sinus ja nendes, kes end ära tunnevad. 

Treening ja seda toetav toitumine on olnud mulle olulised nii kaua, kui ennast mäletan. Trenn on elustiil, millest ma ei tahaks ilma jääda ning loomulikult käivad käsikäes ka tervislik toitumine ja huvi selle vastu. Olen alati olnud nende asjade vastu tõeliselt kirglik ja kes mind on pikemalt jälginud, teavad mind selles mõttes hästi, sest olen siin ka väga palju erinevaid projekte ja asju, mis igal ajal käimas on olnud. .

Olen endale teadvustanud, et mul on nende kahega seoses mingi, võib-olla isegi problemaatiline, mõttelaad. Ma lihtsalt ei tea, mis see on ja mis seda põhjustab. Näiteks ei ole ma kunagi tahtnud ennast näidata ja ometigi võistlen bikiinidega inimeste ees. Ma ei treeni tarbimise pärast ja ma ei treeni ainult tervise pärast, ma tahan lihtsalt teatud rutiini säilitada ja oma “reeglitest” kinni pidada. Näiteks saan treenida vaid kolm korda nädalas, kui olen eelnevalt otsustanud, et tuleb kergem nädal, kuid äkilised muutused võivad tekitada stressi ja isegi ärevust.

Olen viimasel ajal aru saanud, et põhjuseks on kontrollivajadus. Ma tahan hoida ohjad enda käes ja ma tahan, et mul oleks mingi plaan, mida ma “järgin”, sest see on ohutu. Kui tunnen, et elus juhtub raskeid asju, toetun sellele, mida suudan kõige paremini kontrollida ja see on see “fitnessimull” nagu öeldakse. Ma tahan oma toitu ise valmistada, mitte sellepärast, et ma ei saaks midagi muud süüa, vaid sellepärast, et siis tean, mis seal on, ja kontrollin ka seda. Seega tahan jääda oma mugavustsooni ja see tsoon on selline, kus on nädalas kindlad trennid ja kindel toitumisrütm. Selleks, et tunneksin end nii hästi kui võimalik. Jah 😀 sellisena tunnen end tõesti kõige paremini.

Mu tuttavad ja pere võivad kindlasti omaltpoolt seda kinnitada, et kui läheme näiteks välja lõunatama, saan alati samad ettepanekud, sest ma tahan minna kohta, kus olen varem söönud, sest siis tean, mida ma saan. 😀 Selle teadmine ja mõistmine on olnud päris silmiavav, sest olen isegi mõelnud, millest see käitumismuster on tingitud, kui ma ratsionaalselt tean, et banaani võin süüa, aga õuna tahan siiski süüa, sest sõin eile õuna ja olen otsustanud, et õun on hea vahepala.

Nii et mõnes mõttes on tegu iseloodud reeglitega, mille järgimine tekitab eduka tunde. Usun, et paljud inimesed teevad seda teadmatult ja tunnevad halba südametunnistust, kui nad rikuvad mõnda rutiini või reeglit, isegi kui selles pole tegelikult midagi halba. Paljud dieedil olnud ja toitu kaalunud võivad ilmselt nõustuda, et kui dieet läbi saab, võib olla isegi raske toidu kaalumist lõpetada, sest siis tunned end ebakindlalt, sest ei tea, kui palju millestki peaks sööma. See on sama asi, kuid võib-olla veidi erinevas skaalas. Kontrollivajadus võib olla seotud ka muude asjadega, näiteks suhete või tööga. Tihti tuleneb kontrollivajadus ebakindlusest, mille põhjuseks võivad olla näiteks lapsepõlves kogetud asjad või elu jooksul kogetud pettumused. Kontrollitunde kaotamine võib põhjustada palju stressi, nii et kordate seda asja ikka ja jälle, et end hästi tunda.

Mõned näited, mis meenuvad konkreetselt liikumise ja toitumisega seotud kontrollivajaduse osadest:

Treenima peaks iga nädal, et midagi ei muutuks kehas “Lati alla lastmine” tundub läbikukkumisena. Haigused või ootamatud muutused võivad tekitada ärevust, sest sa ei suuda tuttavat rutiini läbi viia, mis on viimasel ajal eriti olnud väljakutse minu jaoks

Patupäevade pidamine pole otseselt probleem, kui olete eelnevalt otsustanud, kuid üllatavad sündmused, mis hõlmavad söömist, kuid võivad põhjustada ebamugavustunnet.

Dieeti pidada on lihtne, sest siis on sul õigus ainult seda dieeti pidada ja sa ei pea oma valikuid teistele selgitama.

Treeningrütmi muutmine võib osutuda keeruliseks, sest tuttav ja turvaline toovad kindlust. Lihtsam on muudatusi teha, kui asi on ette planeeritud, st järgida teatud treeningtsüklit, mis muudatusi sisaldab.

Söömise osas on enda jaoks loodud reeglid ja see võib sisaldada lubatud ja keelatud toiduaineid, ilma igasuguse mõistlikuma loogikata. Näiteks šokolaadi söömine on keelatud, samal ajal kui tooršokolaadi on “lubatud” süüa nii palju kui soovite, sest see kuulub “tervislike toitude” hulka.

Reisimine võib tunduda isegi ebamugav, sest siis tuleb lahkuda tuttavast keskkonnast ja tuttavate rutiinide järgimine muutub keeruliseks.

Kuidas ma olen selle probleemi ise olen lahendanud? Kõige suurem asi oli muidugi sellest teadlikuks saamine ja muudatuste tegemise otsustamine. Ma ei ütle, et see lihtne oli ja aeg-ajalt kaklen endaga, kui lihtne oleks lihtsalt projektiga alustada või minna tagasi vana, tuttava ja turvalise juurde. Olen palju mõelnud, mis on kontrolli vajalikkuse põhjus ja mida ma tegelikult kardan? Mis halbu asju võib juhtuda, kui ma reeglitest lahti lasen ja miks? Olen teinud teadlikke otsuseid ja muudatusi ning kuigi mõte asjade muutmisest on tundunud raske, olen tagantjärele märganud, et lõppmängudes polnudki kehvem ja midagi hullu ei juhtunud.

Kõige tähtsam on muidugi see, et sa tahad midagi muuta. Kui palju kordi olen ma ise öelnud fraasi “jah, ma peaksin proovima muudatusi teha”, kuid sisimas teadsin siiski, et ma neid ei tee. Mul tekkis lihtsalt lõpuks tunne, et ma ei saa enam aastast aastasse sama mustrit korrata, sest see ei tee mind õnnelikuks ega rahuloluks. Alati võid olla veidi paremas vormis või kaotada need kaks kilo, aga kõrvade vahel ei muutu midagi, kui sa just ei õpi muutma oma suhtumist endasse ja otsima rahuldust mujalt kui näiteks peeglist. Sa võid endamisi uskuda, et siis jään rahule, kui… (ja mida iganes sa selle jaoks välja mõtled), aga 99% kindlusega, kui jõuad eesmärgini, tahad rohkem või mõtled välja midagi uut sest ei ole ikka rahul.

Lisa kommentaar

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi