Maris fitness

Maris Lember

Kas elad võistlussportlase või Fitness huvilise elu?

Kalorite lugemine, makrotoitainete sisestamine ja kümneid tunde trenne nädalas. See võib olla osa võistlussportlase igapäevaelust, kuid Fitness huviline ei tohiks sellistest asjadest üleliia hoolida.

Tänapäeval aga on see asi moonutatud, kui noored tüdrukud, kes alles alustavad oma hobi/huvi jõusaalis, võtavad eeskuju võistlussportlastest või fitnessivõistlejatest, kes võib-olla tegelevad spordiga kui elukutsega ja siis maadlevad veidi erinevates kategooriates. Sel juhul on ka keskendumine toidule, toitumisele ja treeningule erinev.

Fitness huviline ja võistlussportlase igapäevaelu on täiesti erinev!!!

Tavaline treenija ei pea oma eesmärkide saavutamiseks või normaalse tervisliku eluviisi järgimiseks end igale poole tassima. Fitness huviline ei pea higistama hommikul kõndides ja õhtul jõusaalis, saab hakkama ka vähemaga. Ja teil läheb sageli isegi paremini kui naeruväärsel hulgal treeningut nädalas kuna puhkuse tasakaal on väga oluline.

Kui mõelda võistlussportlase igapäevaelule, siis see sisaldab ka lugematuid tunde keha eesti hoolitsemist, taastumist ja lõõgastust (venitused, massaažid vms.) Raske treening nõuab nii-öelda rängemat keha eest hoolitsemist. Võistlussportlase päev sisaldab harva – 8 tundi tööd, lapsi, õppimist, sõpradega kohtumist, muid hobisid ja teleka vaatamist, lõõgastumist vms. Selle kõige jaoks lihtsalt pole aega. Võistlussportlane peab tegema valikuid oma igapäevaelus.

Lihtne matemaatiline võrrand – tavalisel Fitness huvilisel ei ole mõtet seada eesmärgiks liikuda sama palju või sama rafineeritud toitumist jälgida nagu võistlussportlane seda teeb, sest üldiselt ei võimalda tema enda igapäevaelu seda.

Kas elad võistlussportlase või Fitnessi huvilise elu?

Kuldne kolmik

Treening, toitumine ja puhkus peavad käima käsikäes, et areng toimuks ning võistlussportlase jaoks on need sageli elus prioriteet nr 1. Siis ei käi Fitness sportlane nädalavahetustel pidutsemas, ei jää hiljaks trennidesse ega jäta sööke vahele. Ega söö omale suust sisse midagi juhuslikku. Võistlussportlase jaoks kõik on organiseeritud ja plaaniline!

Mulle endale võistlussportlasena on tundunud, et keskmise teenija ja Fitness huvilise idealiseeritud tervise ja kehaga seotud teemad on liiga keeruliseks tehtud, ning seepärast teevad paljud sellest enda jaoks liiga raskeks – mis väga tihti tähendab ka põrumist ja lagunemist. Asjad tehakse liiga keeruliseks, trikitamist on liiga palju, asjatut stressi tekitavad erinevad reeglid ja kõige selle lisaks treenitakse nagu hullud. Selle tagajärg on, et töövõime langeb, immuunsus langeb, vaimne heaolu kannatab. See ei ole jätkusuutlik enamustele. Võite isegi kogeda kurnatust ja isegi läbi põlemist. See tähendab, et asjad, mis algselt pidid teid paremini tundma panema, muudavad selle tegelikult veelgi hullemaks. No milleks?

Blogijate ja sotsiaalmeedia vastutus?

Oleme nüüd ausad! Me elame info külluses. Ma ei imesta üldse, et selles kõigest ei saa enam hästi aru, mis toetab heaolu ja mis mitte. Mida on liiga palju ja mida on liiga vähe, mis on õige ja mis on vale. 

Asi on täiesti käest ära läinud! Eriti kui Instagram populaarsust koguma hakkas ja üha enam kogu Fitness buum levima hakkas – üha rohkem meedias on näha võistlussportlaste treeningkalendreid, programme ja dieete. Väga viimase peal sooritusi ja kehasid! Oh millised kehad – tahan ka!

Mäletage! NEED EI OLE juhised normaalse, tavalise Fitness huvilise heaks eluks, vaid näited võistlussportlase elust, kes teevad oma tööd. Ärge tehke seda järgi!

Kui 2010. aastal Fitness spordist vaimustusin, siis treenisin 18-25 tundi nädalas, lugesin iga suutäit ja sõin vähem, kui tarbisin, tegin kõik võimaliku, et saaksin võimalikult rasvatu keha, isegi kui püstigi ei suutnud seista. Sest ma ARVASIN, et see on õige viis seda teha. Mingi aeg isegi loobusin, sest see on lihtsalt ulme. Hiljem ajas hakkasin proovima, õppima – kas tõesti pole võimalik teistmoodi! Tänaseks tean ja olen katsetanud – on võimalik!

#fitnesselu on väga suures osas see, et aega ei jää millekski muuks, kui olla täielikult pühendunud, see on võistlussportlase elu, ei tavalise teenija elu.

#hommikuaeroobne
#töö
#jõusaal
#toiduvalmistamine

Läbipõlemine, vaimne ja füüsiline iiveldus, dieedipidamisest ja hormonaalne tasakaalutus, magamata ööd, ülekoormus, pidev nälg, kurnatus vms. Need EI ole osa heaolust ega tavalise teenija elust. Või vähemalt ei peaks olema! Sellegipoolest leiab üha rohkem inimesi end kurnatuna, segaduses nõuannetest, dieetidest ja kõigest jamast, mida nad meediast loevad.

Teenija valikud

Tervist edendavad näpunäited on teretulnud

See ei tähenda, et erinevaid näpunäiteid ja juhiseid ei tohiks anda. Ma annan neid ka ise väga tihti. Vahel võib väike dieet või “pingutamine” olla õige, kuid see ei tohiks muutuda pidevaks harjumuseks. Personaalsus iga inimese puhul on olulisim minu jaoks kui näpunäiteid jagan.

Mõnele inimesele meeldib olla kuu aega veidi rangemal dieedil, misjärel laseb end uuesti lõdvaks ja elu läheb normaalselt edasi. Mina isiklikult eelistan elustiilimuutusi, kus tervislikud eluviisid võetakse ükshaaval oma igapäevaellu ja luuakse tervik, sest tervik loeb. Vahel võib mõnuleda ja rahulikult võtta, seni kuni kogu asi kontrolli all püsib.

Siiski ei soovita ma mitte mingil juhul alla 1500 kaloriga dieete koos 10 tunni treeninguga nädalas ühelegi Fitness huvilisele ja treenijale. Sest tegelikult piisab ka vähemast treeningust ja rohkem toidust, et saavutada muutusi.

Kui me mõtleme elule ja heaolule tervikuna, siis mida peaksime sealt leidma?

tervislikud harjumused, kuid lõõgastumise kaudu

toredad tegevused, selline treening, mis meeldib

pere ja sõbrad

piisavalt magada ja puhata

elujõud läbi parema enesetunde nii vaikselt kui ka füüsiliselt

finantsiline rahulolu

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi